Janusz Andrzej Jojko

Piłkarz
20.04.1960 Chorzowie

Biografia

Janusz Andrzej Jojko urodził się 20 kwietnia 1960 roku w Chorzowie i był piłkarzem grającym na pozycji bramkarza. Karierę rozpoczynał w Chorzowiance, następnie występował w Ruchu Chorzów, GKS Katowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Stasiaku Opocznoi Polvacie Szwarszowice. W pierwszej lidze rozegrał 417 meczów.

Zapamiętany został też z powodu niefortunnego gola samobójczego w trakcie barażowego meczu z Lechią Gdańsk (1:2), który przyczynił się do spadku chorzowskiego Ruchu do II ligi w sezonie 1986/1987. Jojko chciał wyrzucić piłkę ręką, jednak uczynił to na tyle nieudolnie, że piłka wylądowała w siatce za jego plecami.

Bramka ta przyczyniła się do pierwszego w historii spadku Ruchu z I ligi. Do tego czasu Ruch był jedynym zespołem grającym we wszystkich sezonach I ligi.

Jest zdobywcą dwóch Pucharów Polski i Superpucharów Polski, co czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem GKS-u Katowice.

Janusz Jojko zakończył piłkarską karierę po sezonie 2006/07, choć ostatni raz został zgłoszony do rozgrywek w sezonie 2008/09 w barwach KSZO.

W roku 2006 został wybrany radnym Rady Powiatu w Ostrowcu Świętokrzyskim z listy Lewicy i Demokratów.

W KSZO pełnił różne funkcje, był kierownikiem drużyny, kilkakrotnie asystentem trenera oraz pierwszym trenerem. 6 lutego 2008 został wybrany prezesem KSZO. Pełnił tę funkcję do 25 lutego. W dniach od 11 do 16 września 2008 był trenerem drużyny KSZO. W grudniu 2009 ponownie został prezesem KSZO.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Dwukrotny zdobywca Pucharów Polski z GKS Katowice
Dwukrotny zdobywca Superpucharów Polski z GKS Katowice
Najbardziej utytułowany zawodnik GKS Katowice

Ciekawostki

W barażowym meczu z Lechią Gdańsk w sezonie 1986/1987 Jojko strzelił samobójczą bramkę, co przyczyniło się do spadku Ruchu do II ligi.
Debiut w reprezentacji Polski nastąpił 18 marca 1987 roku przeciw Finlandii (3:1).
W 2008 i ponownie w 2009 został prezesem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Udostępnij