Janusz Meder

Lekarz, onkolog i radioterapeuta
22.11.1947 Chorzów

Biografia

Urodzony w Chorzowie 22 listopada 1947 roku, Janusz Meder wybrał karierę medyczną. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a następnie studiował na Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończył w 1972.

Uzyskał stopień doktora nauk medycznych (1979), a także specjalizacje I i II stopnia w zakresie onkologii i radioterapii.

Od 1972 zawodowo związany z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie. Początkowo pracował jako asystent w Klinice Onkologii Ogólnej, następnie był starszym asystentem i adiunktem w Zakładzie Radioterapii. W latach 1984–1995 był kierownikiem Kliniki Radioterapii, następnie został kierownikiem Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego. Od 1995 do 2002 pełnił obowiązki naczelnego radioterapeuty w Centrum Onkologii.

Był dyrektorem Polskiej Szkoły Onkologii (1994–1997). W 2000 został prezesem Polskiej Unii Onkologii. Jest współtwórcą Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków (w 1999 powierzono mu funkcję przewodniczącego) i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (w 2007 został wiceprezesem). Powoływany również w skład Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2002) oraz Krzyżem Oficerskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

Holistyczne postępowanie w onkologii

Radioterapia nowotworów złośliwych

Chłoniak Hodgkina

Postępowanie w stanach nagłego zagrożenia w onkologii (współautor)

Przerzuty nowotworów o nieznanym umiejscowieniu pierwotnym (współautor)

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Prezes Polskiej Unii Onkologii od 2000 roku.
Dyrektor Polskiej Szkoły Onkologii (1994–1997).
Przewodniczący Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków (1999).
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (2007).
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2002) i Krzyżem Oficerskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski.

Ciekawostki

Urodzony w Chorzowie, związał karierę z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie od samego początku pracy zawodowej (1972).
Był jednym z twórców Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków i jej przewodniczącym po 1999 roku.
Jest laureatem wysokich odznaczeń państwowych: Krzyża Kawalerskiego (2002) i Krzyża Oficerskiego (2012).

Udostępnij