Konrad Martinowski

Działacz katolickiego ruchu młodzieżowego
18.12.1902 24.09.1977 Królewska Huta

Biografia

Konrad Martinowski urodził się 18 grudnia 1902 w Królewskiej Hucie. Był działaczem katolickiego ruchu młodzieżowego, śpiewaczego, sportowego i turystycznego.

W grudniu 1919 r. wraz z ks. Janem Tomalą oraz Juliuszem Grządzielą współzałożył Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej 'Promień' przy parafii św. Jadwigi w Królewskiej Hucie. Od 1920 r. organizował rozgrywki sportowe w ramach Promienia; po akcesie do Królewskohuckiego Obwodu Górnośląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej stowarzyszenie stało się pierwszym na Górnym Śląsku katolickim klubem sportowym.

Członek zarządu tego stowarzyszenia, od 1923 jego prezes. Od września 1922 r. pracował jako pracownik Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach; od czerwca 1927 r. był naczelnik kancelarii Wydziału Budżetowo-Gospodarczego tego urzędu.

Po 1922 r. organizował pielgrzymki i wycieczki. W 1925 r. był uczestnikiem II Pielgrzymki Ślązaków do Rzymu i Watykanu. Od 1924 r. był członkiem Rady Związkowej Stowarzyszenia 'Promień'. W latach 1925–1928 pełnił funkcję prezesa okręgu królewskohuckiego Śląskiego Związku Młodzieży Polskiej. Sprzeciwiał się przekazaniu części majątku stowarzyszenia niemieckiej organizacji Deutsche Jugendkraft. Po konflikcie z proniemieckim wikarym parafii wycofał się z działalności i został mianowany prezesem honorowym stowarzyszenia.

Członek Związku Peowiaków w Chorzowie, założyciel chóru kościelnego 'Seraf' (1935) przy kościele św. Antoniego w Chorzowie. Mieszkał w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) przy ul. Stawowej 3.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Współzałożyciel Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej 'Promień' w Królewskiej Hucie (1919).
Założyciel pierwszego na Górnym Śląsku katolickiego klubu sportowego.
Prezes okręgu królewskohuckiego Śląskiego Związku Młodzieży Polskiej w latach 1925–1928.
Naczelnik kancelarii Wydziału Budżetowo-Gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach (od 1927).
Uczestnik II Pielgrzymki Ślązaków do Rzymu i Watykanu (1925).

Ciekawostki

Uczestnik II Pielgrzymki Ślązaków do Rzymu i Watykanu w 1925 roku.
Mieszkał w Królewskiej Hucie, przy ul. Stawowej 3.
Sprzeciwiał się przekazaniu części majątku stowarzyszenia Deutsche Jugendkraft.

Udostępnij