Maksymilian Barański

Piłkarz
14.04.1926 09.05.2010 Chorzów

Biografia

Maksymilian Barański był polskim piłkarzem, reprezentantem Polski i trenerem. W znaczną część kariery związany z AKS-em Chorzów, w którym karierę rozpoczął w 1938 roku.

W czasie II wojny światowej grał w Königshütte, powstałym w miejsce zlikwidowanego przez władze okupacyjne AKS-u. Po zakończeniu działań wojennych kontynuował karierę w AKS-ie. W sezonie 1946 Barański zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Miało to miejsce 1 września 1946 roku w wygranym 5:3 meczu z Pomorzaninem Trouń, a pierwszą bramkę strzelił w tymże spotkaniu. W sezonie 1946 i 1947 Barański zajął z drużyną trzecie miejsce na zakończenie rozgrywek. W 1947 roku rozegrał pięć meczów w reprezentacji Polski. Zadebiutował 21 sierpnia w kadrze prowadzonej przez Wacława Kucharaw przegranym 6:3 sparingu z Czechosłowacją.

Po zakończeniu sezonu 1954 Barański odszedł z AKS-u. Karierę kontynuował w Koszarawie Żywiec i Unii Oświęcim, gdzie pełnił rolę grającego trenera oraz drużynie rezerw Górnika jako samodzielny szkoleniowiec. W 1972 roku wyemigrował do Niemiec i mieszkał tam do śmierci.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Trzecie miejsce w mistrzostwach Polski z AKS Chorzów (1946)
Trzecie miejsce w mistrzostwach Polski z AKS Chorzów (1947)
Rozegrał 5 meczów w reprezentacji Polski w 1947 roku

Ciekawostki

Grał w Königshütte podczas II wojny światowej.
Debiut w reprezentacji Polski nastąpił 21 sierpnia 1947 roku przeciwko Czechosłowacji.
Po zakończeniu kariery był grającym trenerem w Koszarawie Żywiec i trenował Unię Oświęcim.

Udostępnij