Monika Hojnisz-Staręga
Biografia
Monika Hojnisz-Staręga urodziła się 27 sierpnia 1991 roku w Chorzowie. Reprezentuje klub AZS AWF Katowice i jest żołnierzem Wojska Polskiego. Od 2019 roku jest żoną biegacza narciarskiego Macieja Staręgi. Jej starsza siostra Patrycja Hojnisz również biathlonistka.
Najwcześniejsze sukcesy w karierze odniosła w 2009 roku podczas letnich mistrzostw Europy juniorów w Novém Měscie, zdobywając srebrny medal w sztafecie mieszanej i brązowy w biegu masowym. W 2010 roku na letnich ME juniorów w Osrblie wygrała bieg pościgowy, a w sztafecie mieszanej była druga. W tym samym roku na mistrzostwach świata juniorów w Torsby zdobyła brąz w sprincie i biegu pościgowym, a na letnich ME juniorów w Otepää wygrała bieg indywidualny. W 2011 roku zdobyła złoto w biegu pościgowym i srebro w sprincie na letnich mistrzostwach świata juniorów w Novém Měscie. Ostatni medal w tej kategorii wiekowej zdobyła w 2012 roku, zajmując drugie miejsce w biegu indywidualnym na mistrzostwach świata juniorów w Kontiolahti.
W Pucharze Świata zadebiutowała 1 grudnia 2010 roku w Östersundzie, zajmując 44. miejsce w biegu indywidualnym. Pierwsze punkty wywalczyła 10 grudnia 2010 roku w Hochfilzenie, gdzie zajęła 33. miejsce w sprincie. Pierwszy raz na podium stanęła 17 lutego 2013 roku w Novém Měscie, gdzie bieg masowy ukończyła na trzeciej pozycji. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2018/2019, kończąc go na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej.
Podczas mistrzostw świata w Novém Měste w 2013 roku wywalczyła brązowy medal w biegu masowym. W tym samym roku zdobyła trzy medale na mistrzostwach Europy w Bansku: złoty w biegu pościgowym oraz brązowe w biegu indywidualnym i sprincie. Była także między innymi czwarta w biegu masowym podczas mistrzostw świata w Anterselwie 2020 roku.
W 2014 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie zajęła 12. miejsce w biegu indywidualnym, 21. w sprincie, 19. w biegu pościgowym, 5. w biegu masowym oraz 10. w sztafecie. Na igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku była między innymi szósta w biegu indywidualnym i siódma w sztafecie.
W 2021 roku została złotą medalistką mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju w biegu indywidualnym. W czeskim Novém Městě zdobyła złoty medal mistrzostw świata w biathlonie letnim w sprincie na 6 km, wyprzedzając rywalki na strzelnicy i pokonując faworytki.