Piotr Nowina-Konopka
Biografia
Piotr Nowina-Konopka urodził się 27 maja 1949 roku w Chorzowie. Ukończył Wydział Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego w 1972 roku. W latach 1972–1974 był asystentem na Politechnice Gdańskiej, a następnie słuchaczem studiów doktoranckich. W 1978 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od 1976 do 1978 kierował ośrodkiem Odwoławczej Izby Morskiej z siedzibą w Gdyni. Do 1989 był adiunktem w Instytucie Ekonomiki Handlu Zagranicznego UG. W latach 1988–1989 wykładał w Gdańskim Instytucie Teologicznym.
Na początku lat 80. zakładał Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku i pełnił funkcję sekretarza generalnego. W 1980 wstąpił do Solidarności i był ekspertem ekonomicznym związku. W latach 80. był współpracownikiem Lecha Wałęsy, pełnił funkcję jego rzecznika prasowego. Podczas obrad Okrągłego Stołu zajmował się przygotowywaniem relacji dla prasy drugiego obiegu.
Z rekomendacji Solidarności w latach 1989–1990 pełnił funkcję ministra stanu w kancelarii prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Do jego zadań należała m.in. kwestia reformy samorządowej oraz kontakty prezydenta z partiami, parlamentem, Kościołem i związkami zawodowymi.
W latach 1991–2001 sprawował mandat posła na Sejm I, II i III kadencji z okręgów radomskich. Był wybierany z ramienia UD i UW, w których był współzałożycielem i sekretarzem generalnym. W Sejmie kierował Komisją Integracji Europejskiej i pracował także w Komisji Spraw Zagranicznych. W rządzie Jerzego Buzka objął stanowisko sekretarza stanu i zastępcy przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej; był także zastępcą głównego negocjatora ds. akcesji RP do UE. Po konfliktach politycznych odszedł do KPRM jako sekretarz stanu, kontynuując pracę nad akcesją.
Po 2001 wycofał się z aktywnej polityki; w 1991 brał udział w inicjowaniu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, promującej integrację europejską. Od 1999 do 2004 pełnił funkcję zastępcy rektora Kolegium Europejskiego w Brugii, a w Natolinie kierował kampusem. Od 2006 pracował w Parlamencie Europejskim w Brukseli, najpierw jako dyrektor ds. kontaktów z parlamentami krajowymi, a następnie ds. kontaktów z Kongresem USA. Organizował w 2010 otwarte Biuro Parlamentu Europejskiego EPLO w Waszyngtonie, którym kierował do 2012. W 2013 został powołany na ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim, urzędy objął 6 lipca 2013 i pełnił do czerwca 2016. Został pochowany na cmentarzu leśnym w Laskach.